Čaje a sypané čaje

Čaj je hneď po vode druhý najobľúbenejší nápoj na svete. Milióny milovníkov čaju na celom svete pijú čaj predovšetkým pre jeho povzbudzujúce účinky, ktoré má na ľudský organizmus- hlavne na centrálny nervový systém.V mnohých krajinách sa oddávna nazýva čaj, nápoj života,no viete ako sa ľudia dostali k čajovaniu alebo ako sa čajovanie dostalo k ľuďom? !!!!(článok je len takým "slabým odvarom"-pre viac info si pozrite stránky z ktorých som čerpala=))!!!!
Báj o pôvode
Podľa ľudovej čínskej báje objavil čaj čínsky cisár Šen-nung pred 5000 rokmi. Cisár, ktorý bol podľa tohto príbehu zároveň zakladateľom čínskej medicíny a poľnohospodárstva, pil len prevarenú vodu. Na jednej z jeho ciest mu do kotlíka pri varení vody padli listy čajovníka. Iná báj hovorí, že skúšal lekárske účinky čajovníka.

Čínski historici sa domnievajú, že čaj bol využívaný oveľa skôr, ako sa pôvodne myslelo. Do 3. storočia pred n.l. sa čaj pripravoval varením čerstvo natrhaných čajových lístkov vo vode. Spracovanie čajových lístkov sa rozšírilo až neskôr, keď sa pitie čaju stalo bežným zvykom. Okolo roku 350 n.l. bol už čaj natoľko známy, že sa zaradil k dodatku encyklopedického slovníka, kde je zapísaný ako nápoj pripravovaný varením čajových lístkov.
Čaj sa v začiatkoch využíval hlavne v oblasti medicíny a trvalo velmi dlho, než dostal podobu, v akej ho poznáme dnes.

Stránky